Czego najbardziej żałują umierający by Bonnie Ware

(zaktualizowane )

Czego najbardziej żałują umierający - okładka książki

To dla mnie turboważna książka. Przeczytałem ją późno, ale w trakcie bardzo ważnych dla mnie życiowych zmian. Kończyłem wtedy pracę na pełen etat i chodziłem na psychoterapię.

Kiedy zaczynam tracić kontakt ze sobą, martwić się przyszłością, zastanawiać, czy powinienem to, czy tamto, czy ustalam priorytety to często wracam myślami do 5 rzeczy, których najbardziej żałują umierający.

  1. Chciałbym, żebym miał odwagę żyć życiem wiernym sobie, a nie życiem, którego oczekiwali ode mnie inni. Pierwszy i najczęstszy żal dotyczy braku odwagi do realizacji własnych marzeń i życia zgodnie z własnymi przekonaniami, zamiast kształtować swoje życie pod wpływem oczekiwań innych.

  2. Chciałbym, żebym nie pracował tak ciężko. Ten żal był szczególnie często wyrażany przez mężczyzn, którzy żałowali, że poświęcili zbyt dużo czasu na pracę kosztem czasu spędzonego z rodziną i przyjaciółmi.

  3. Chciałbym mieć odwagę wyrazić swoje uczucia. Wiele osób żałowało, że nie wyraziły swoich prawdziwych uczuć i emocji. Utrzymywanie emocji w sobie przyczyniało się do niespełnienia i gorzkiego żalu.

  4. Chciałbym pozostać w kontakcie ze swoimi przyjaciółmi. Żal dotyczący zaniedbania starych przyjaźni i braku czasu na pielęgnowanie relacji z bliskimi przyjaciółmi był również często wyrażany.

  5. Chciałbym, żebym pozwolił sobie być szczęśliwszym. Ten żal wiązał się z uświadomieniem sobie, że szczęście jest wyborem. Wiele osób żałowało, że pozwoliło trwać w starych wzorcach i przyzwyczajeniach, nie pozwalając sobie na zmiany, które mogłyby przynieść więcej radości do ich życia.

Ta książka jest też w zgodzie z buddyjskimi wartościami i filozofią slow life, którymi staram się kierować w życiu.

Zapisz się do mojego newslettera

Wszystkie najnowsze posty i projekty dostarczane bezpośrednio do Twojej skrzynki e-mail.