SpeechZap: zmontowałem wideo promocyjne
To jest wpis z serii 1 sukces dziennie.
W tej serii publikuję codziennie jeden sukces, który osiągnąłem poprzedniego dnia. To praktyczna implementacja podejścia z książki Show Your Work!
Codziennie zapisuję swoje postępy w SlowTracker – aplikacji do zapisywania sukcesów. Następnego dnia rano wybieram jeden lub kilka i tworzę z nich krótki post.
Zmontowałem moje główne wideo promocyjne do SpeechZap. Oczywiście nie jestem zadowolony, ale, jak to mówią:
Better done, than perfect.
Najpierw pokażę efekt, a potem omówię kolejne sztuczki, jakich nauczyłem się w Davinci Resolve, którego używam do montażu. (Polecam! Kiedyś męczyłem się na kdenlive i zraziłem się na dobrych kilka lat do.)
Oto ostateczna wersja:
Napisy
Umiem już wstawić pliki SRT z napisami do wideo.
Do ich wygenerowania użyłem Assembly AI. Wyrenderowałem ścieżkę audio z filmu i zrobiłem prosty skrypt na podstawie tej instrukcji ↗.
Najpierw miałem problem z dodaniem napisów, bo mi cały czas krzyczał program, że nie ma uprawnień do folderu. Okazało się, że trzeba dać uprawnienia do Macintosh HD
😲
Potem okazało się, że gdy renderuję jak zwykle z presetem do YouTube’a, to nie można wstawić napisów. Dopiero w Custom Export
jest opcja na dole Export Subtitles
, którą trzeba ustawić na Burn into video
.
Easing
Kiedyś zajmowałem się animacjami na stronach internetowych i często stosowałem easing. Przykład z balonikami ↗ pokazuje w jaki sposób zmienia się przyspieszenie na różnych etapach ruchu.
W moim filmie chciałem zrobić animację logo na końcowej planszy. W Davinci Resolve, kiedy animujemy np. pozycję napisu i ustawiamy sobie keyframes, to możemy potem zmienić przyspieszenie, klikając w taką falkę przy klipie w trybie edycji:
Ale screenshot może być nieczytelny, dlatego polecam wideo ↗, z którego się tego nauczyłem.
Podsumowanie
Uff, udało się! Montaż zajął mi w sumie jakieś 4-5 godzin i miałem dwie rundy poprawek, ale ogólnie jestem dość zadowolony. Z każdym kolejnym montażem czegoś nowego się uczę, więc może kiedyś dojdę do etapu, w którym będzie się to dało oglądać 😉