Zakończyłem przenosiny bloga. Markdown rządzi!
To jest wpis z serii 1 sukces dziennie.
W tej serii publikuję codziennie jeden sukces, który osiągnąłem poprzedniego dnia. To praktyczna implementacja podejścia z książki Show Your Work!
Codziennie zapisuję swoje postępy w SlowTracker – aplikacji do zapisywania sukcesów. Następnego dnia rano wybieram jeden lub kilka i tworzę z nich krótki post.
Poprzednio pisałem o tym dlaczego zmieniam technologię bloga.
Przeniosłem wreszcie wszystkie historie moich startupów oraz pozostałe artykuły i eseje na nowego bloga opartego o Astro ↗! Uff… sporo pracy, bo ponad 30 długich historii, 16 artykułów, ale na szczęście mam to już z głowy. Tyle dobrze, że nie publikowałem zbyt regularnie ;-) Teraz planuję to zmienić.
Skonfigurowałem też domenę, aby kierowała na nowy serwer, więc migracja zakończona.
Największym wyzwaniem było podlinkowanie wszystkiego na nowo i ułożenie w nowej strukturze dokumentów markdown ↗.
Podczas przenosin czułem obawę, że gdyby przyszło mi do głowy, żeby zmienić w przyszłości po raz kolejny framework, to będzie to dość bolesne przeżycie. Jednak markdown jest elastyczną i wdzięczną do edycji strukturą. Można bowiem użyć do zawarcia wszystkich metadanych we frontmatter ↗. Dlatego nie boję się już tak bardzo o kolejną zmianę technologii.
Teraz liczę na to, że nie będzie problemu z nieistniejącymi linkami. To było dużym problemem, gdy używałem WordPressa i zmieniłem na przykład strukturę linków.
Największą zaletą jest dla mnie to, że mogę linkować do artykułów, które są jeszcze w powijakach. Linki do nieopublikowanych wpisów nie są tworzone, dopóki co nie znajdą się w kolekcji Astro. Gdy zdecyduję się opublikować podlinkowany artykuł, to wystarczy, że przeniosę go do odpowiedniego folderu. Wtedy link jest tworzony.
Działa to rewelacyjnie w Obsidian. Mogę linkować do dowolnej treści w moim vault i publikować tylko to, co jest już gotowe i wartościowe.
Jeśli ciekawią Cię techniczne szczegóły: do hostowania użyłem Firebase.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej lub skopiować to rozwiązanie, to rzuć okiem na publiczne repozytorium mojego bloga ↗.
Potrzebujesz pomocy w zautomatyzowaniu swojego procesu?
Skontaktuj się ze mną, a z przyjemnością pomogę Ci w stworzeniu odpowiedniego rozwiązania.